Seznam ingrediencí pro přípravu sushi

....  aneb pokud to nezvládnete, tak v sekci "Sushi bary a restaurace" najdete místečko, kde lze zakoupit Sushi již hotové a bez práce. Nebo v sekci "kurzy sushi" zase naleznete někoho, kdo Vám rád pomůže a ukáže celou přípravu Sushi. 

Pro odvážné a nadšence tedy potřebujete ...

Kulatou bílou rýži

... s dobrou lepivostí, která je u nás dostupná jako rýže Nishiky, takzvaná kalifornská rýže, která se prodává v 10 kilovém balení asi za 110 kč/kg  a rýže Premium dovážená z Koreji. Ta je balená v kilových sáčcích a cena se pohybuje okolo 90 kč/kg. Rýži nelze nahrazovat klasickou rýží. Více o sushi rýži a nutričních hodnotách zde.

Čerstvé ryby, tuňák, sardinky, losos

Losos na sushi

 

... ryby a mořské plody pro přípravu Sushi musí být především čerstvé, a to hlavně proto, že většinou jsou pojídány v syrovém stavu. Je třeba umět bezpečně rozpoznat nejčerstvější a tudíž i nejlahodnější maso.

 

Mořské plody

... jako krevety, ústřice, mušle apod. U nich platí to samé co pro ryby.

 

Kaviár

Více o kaviáru naleznete zde.

Jiné druhy masa

... jako šunku, kuřecí prsa, hovězí maso (pozor u masa hrozí, že bude obsahovat různé bakterie), raději se přikláníme k čerstvým a voňavým rybám či mořským plodům!

 

Avokáda, okurky, listový špenát, ředkev, bambus, paprika, dýně nebo lusky

Avokádo pro sushi

 

Více o avokádu naleznete zde.

Mořskou NORI řasu

Řasa nori pro sushi

... nori lisovanou a sušenou. Plátky mořských řas nori se používají především na obalování rýže při tvorbě maki rolek (více „O Sushi - Druhy Sushi"). Nori je výživná potravina bohatá na vitamíny A, B1, B2, B6, B12, C a D. Plátky řas by měly být absolutně suché, aromatické, hladké na dotek a měly by mít tmavější zelenou barvu. Je třeba upozornit, že řasy obsahují vyšší množství jódu, a proto nejsou vhodné ke konzumaci pro osoby s poruchou činnosti štítné žlázy. Mají mimo dekorativní funkce i výživný charakter. K dostání jsou u nás různé druhy mořských řas jako řasy Nori, nebo Kombu. Jsou balené po deseti až třiceti kusech. Práce s nimi vyžaduje hlavně suché ruce, protože absorbují hodně vodu. Více o nori řasách zde.

Wasabi křen

Wasabi křen pro sushi

 

... (sušený, nebo již připravený v tubě). Wasabi má schopnost zbavit ryby typického zápachu. Je absolutně nepostradatelný pro přípravu Sushi a smíchaný se sójovou omáčkou dokresluje chuť Sushi. Wasabi je zelený křen. Je hodně ostrý a tak s jeho manipulací musíme být opatrní. Je k dispozici jako pasta nebo prášek. Wasabi má taky  funkci neutralizování jedů. Jsou lidi, zejména v nitrozemí, kteří jsou alergičtí na mořské produkty. Wasabi neutralizuje případné jedy, které se tvoří v rybách, i když se používají 100% upravené produkty.

Více o wasabi naleznete zde.

Rýžový ocet

Ocet rýžový pro sushi... který mimo dochucovacích prostředků má i dezinfekční význam. Sushi se připravuje ručně a tak nám nahrazuje i přírodní dezinfekci. Více o octu zde.


Sojovou Kikkoman omáčku

Sojová omáčka Kikkoman pro sushi

... nejlépe Kikkoman, ale je možné napoprvé okusit i jinou. Existují dva základní druhy sójové omáčky: tmavě zbarvená koi-kuči shoyu a světle zbarvená usu - guči šóju. Světlá omáčka je méně aromatická a obsahuje více soli. Tmavá sójová omáčka slouží pro téměř domácí vaření a podává se také k Sushi. Více o sojové omáčce zde

Marinovaný nakládaný zázvor

 

 ... bílý či červený.

Nakládaný zázvor

Kořen zázvoru krájený na plátky a marinovaný ve sladkokyselém nálevu slouží k neutralizaci chuti mezi jednotlivými sousty Sushi. Působí také jako podpora pro trávení. Zázvor je silně aromatický, jeho přírodní barva je nažloutlá, marinováním společně s listy perlili získá růžový nádech. Po otevření originálního balení mari novaného zázvoru je třeba zbylý obsah uchovávat v chladničce. Recept na nakládaný zázvor a nutriční hodnoty o zázvoru zde.  

Okurka (kappa)

Oblíbené zeleninové sushi se vyrábí z okurky kappa. Rolky s okurkou jsou velice osvěžující a chuťově přitažlivé a v restauracích stojí již od sta korun. Výhodou je i jejich snadná příprava. Po vyříznutí nakrájejte masitou část okurky na proužky a ty položte do centra rolky. Při přípravě se vyhýbejte jadérkům uprostřed okurky.

Sojové boby (natto)

Pokročilejší variantou vegetariánského sushi jsou fermentované sojové boby. Na trhu je dostanete vmalých vaničkách, většinou zmražené. Specifický zápach a chuť však nemusí každému vyhovovat. Osobně bych je konzistencí přirovnal k olomouckým tvarůžkům, chutí jsou podobné uleželé čočkové kaši. Natto maki je však stálicí na sushi nebi a má skupinu příznivců z řad opravdových gurmánů.

Ředkev (Takuwan)

Japonská marinovaná ředkev je ve své podobě velice originální. Na našem trhu se však bohužel téměř nedá sehnat. Jedná se o žluté válečky, které se nejčastěji používají opět v rolkách. Její křupavé vlastnosti a jemně pálivá marináda se ve spojení s rýží a řasou těší značné oblibě.

Lilek (Wakanasu)

Sushi si můžete připravit i z lilku. Ten se po marinování stává velejemnou složkou waka maki, lilkové rolky.

Mango a další

Jako náplně do rolek můžete využít i zralá manga (dají se koupit i v našich obchodech). Ačkoliv sushi s mangem nepatří k hlavním „hvězdám", toto sladké a jemné ovoce v kombinaci s rýží chutná skvěle. Mezi další ingredience, které se k přípravě vegetariánského sushi také hodí, patří různé druhy nudlí, tofu sýr, kousky tykve, dýně (kampyo), lotosový kořen, houbičky shitake, sušené chaluhy (konbu), ale třeba i broskve, jahody nebo kiwi.

A náčiní ...japonský nůž, bambusovou roletku, misky, lžíce a hůlky

... pokud nemáte něco z toho, co potřebujete, navštivte sekci „e-shopy", kde naleznete určitě vše, co hledáte.

Nůž na sushi                            Podložka pro sushi                          Sushi hůlky

Vyhledávání

Přepnout na mobilní verzi

V případě, že máte dotaz, požadavek či zajímavý nápad, nebo nám jen chcete zaslat zajímavý podnět či recept, tak nás neváhejte kontaktovat na emailu: kvasnicka.david@gmail.com.